بازاریابی خدمات دیجیتال مارکتینگ را بهتر بشناسیم

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

هرگونه‌­ از بازاریابی محصولات و خدمات  که از طریق فضای مجازی یا همان اینترنت صورت گیرد Digital Marketing یا بازاریابی دیجیتال نامیده می شود.تمامی فعالیت ها و ابزار هایی که در این حوزه صورت میگیرد تنها و فقط یک هدف دارد و آن جذب مشتری یا برندسازی برای کسب و کار های متفاوت است.
درک تفاوت بازاریابی Online و Offline کمک می نماید تا در هر دو مسیر اهداف مشترکی را دنبال نمایند.

امکانات فنی برای بازاریابی دیجیتال

– وب سایت
– شبکه های اجتماعی
– اتصال با سامنه های تحلیل داده گوگل
– مهارت سئو
– تبلیغات اینترنتی
– تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی
– تبلیغات گوگل
– تحلیل ترافیک اینترنتی کسب و کار

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

وب سایت سازمانی

وجود وب سایتی شامل المان های اصلی کسب و کار بسیار مهم است.المان های کسب و کار اینترنتی به زبان ساده شامل موارد ذیل می باشند :

– شرح کسب و کار
– محصولات یا خدمات
– نحوه ارائه خدمت
– نحوه ارتباط
– تجارب و یا تاریخچه کاری
– مشتریان وفادار
– ارتباط های کاری بیرونی


برخی موارد همکاران حوزه مارکتینگ اینقدر درگیر طراحی و پیاده سازی وب سایت گشته که از اصل مطلب دور می گردند.مهمترین آیتم در وب سایت کارایی و هدایت درست کاربری به همراه وجود دسترسی های لازم است.

شبکه های اجتماعی

اولین سوال در این زمینه این است که خودمان برای کسب و کارمان از شبکه های اجتماعی استفاده نماییم یا اینکه با تبلیغات در شبکه های اجتماعی کسب و کار را ادامه دهیم.توصیه بنده به شما هر دو مورد است.هر سازمانی در هر سطح و اندازه ای نسازمند وجود بسترهای دیجیتال متعلق به خود است.ولی با توجه به اینکه استراتژی کسب و کار در شبکه های اجتماعی با گذشت زمان کامل می گردد استفاده از تبلیغات موجب تسریع فرآیند مارکتینگ می گردد.

اینستا گرام بهتر است یا تلگرام ؟

به اعتقاد و تجربه بنده همیشه روی موج باشید.اگر مردم اینساگرامی هستند اینستا بهتر است و اگر تلگرامی هستند تلگرام.هیچ وقت از فضای مجازی دور نباشید تا بدانید کدام شبکه اجتماعی برای شما بهتر است.البته به قطع نمی توان برای هر کسب و کاری نسخه ی مطمئنی تجویز نمود.بر اساس تجربه و تحلیل فضای کسب و کار مسیر شما مشخص می گردد.

اتصال با سامنه های تحلیل داده گوگل

مهمترین و کاراترین بخش کار دیجیتال مارکتر تجربه و تخصص در استفاده از ابزار های تحلیلی می باشد.

بهتبرن ابزار متعلق به گوگل است.با ابزار های گوگل همه ی اطلاعات خام و داده های بارزش سمت مشتری و نحوه ی اتصال و رفتار در وب سایت یا اولیکیشن قابل بررسی خواهد بود.

بهتر است سازمان ما تحلیل و بررسی با ابزار های گوگل را انجام دهد یا تیمی خارجی ؟ جواب این سوال بسیار حائز اهمیت است. برخی از دوستان تصوراتی غلط در خصوص اطلاعات دارند، که ناشی از فرهنگ ما ایرانیان است. اطلاعات تنها بخشی از یک سیستم است که به راحتی توسط افراد جابجا می گردد. سازمان شما تنها زمانی توانایی حفاظت از داده ها را خواهد داشت که دارای سیستم هایی با حقوق دسترسی و برنامه های کاربردی خواندن اطلاعات با دسترسی باشد. در غیر این صورت فایل اکسل مشتریان شما بسیارارزشمند است به سادگی هر چه تمام تر نزد همگان به اشتراک گذاشته می شود.یادتان باشد راه حل اصلی وجود سیستم است !!

در صورتی که ابزار های دیگیر برای تحلیل وجود دارد از آنها هم استفاده نمایید. فقط لطفا خواهشا در خصوص نحوه ی اتصال با آن سامانه امنیت اتصال برایتان بسیار مهم باشد.

مهارت سئو

سئو همان Search Engine Optimization است که به بهینه سازی جستجو در فرآیند دیجیتال مارکتینگ گفته می شود. تولید محتوا کاملا با این مقوله درگیر است. هنگام تولید محتوا دیدگاه سئو می تواند کمک بسزایی به جلوگیری از ویراستاری مجدد نماید.

همچنین از برنامه ها و افزونه ها برای ارزیابی سئو استفاده نمایید تا از شرایط محتوای خود اطمینان حاصل نمایید. یا بوسیله ابزار ها تاثیرگذاری پیج خود را بررسی نماببد.


سئو اشتباه منجر به کاهش امتیاز وب سایت شما نزد گوگل خواهد شد. زمان حضور کاربران در سایت شما به مرور کاهش یافته و کارتان را سخت میکند.

تبلیغات اینترنتی

قبل از صحبت در خصوص تبلیغات اینترنتی بهتر دانستم در خصوص تبلیغات با یکدیگر همفکر شویم. شرکت کوکا کولا در سال ۲۰۱۱ با تصمصم گیری تبلیغاتی خود توانس سود زیدی از این طریق رقم بزند.

تبلیغات کوکا کولا

همانطور که در شکل می بینید نوشته شده است :

“share a Coke with John”

که معنای آن می شود “کوکای خود را با جان بخور“. شرکت کوکا کلا سال ۲۰۱۱ در استرالیا بر روی تک تک بطری های نوشابه لیبل متفاوتی با مفهوم بالا که اسامی پرکاربرد در استرالیا بود تبلیغات نمود.

همانطور که در شکل زیر می بینید هزینه ی تبلیغات برای ما ایرانی ها معنای خاصی ندارد !!

تبلیغات کوکا کولا

حالا بهتر با هم صحبت می کنیم. تبلیغات اینترنتی برخلاف تبلیغات فیزیکی و سنتی ممکن است منجر به اتلاف وقت و هزینه ی زیادی از شما گردد. و در نهایت به برند شما آسیب هم برساند.
بطور مثال : در تبلیغات کلیکی در صورت اشتباه در محتوای تبلیغات در کسری از ثانیه مبلغ چندصد هزار تومانی شما خرج می گردد.
لذا انواع تبلیغات محتوا در فضای ایینترنت باید با استراتژی درست و همسو با اهداف کسب و کار صورت گیرد.همیشه یادتان باشد:

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات در شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام و یا گروه های تلگرامی می تواند اثرات زود بازدهی برای کسب و کار شما  داشته باشد. دقت بفرمایید بنا به کسب و کار های متفاوت بازخوردی متفاوت خواهیم داشت. در تحلیل و بررسی تبلیغات متوجه خواهید شد این مسیر برای شما کاربرد دارد یا خیر.

تبلیغات گوگل

از جذاب ترین و پرکاربردترین تبلیغات بوده که با کمک Google شما همه جا دیده می شوید. همه جای فضای مجازی مکان نمایش تبلیغات شما خواهد بود. مخصوصا اولین پیشنهاد گوگل به کاربران خدمات شما که در جستجوی بهترین پیشنهاد هستند. بسیار کاربردی و زود بازده با بالاترین بازخورد مارکتینگ می باشد. اما باز هم مانند تاکید می کنم که تنظیمات تبلیغات گوگل بسیار فنی و گسترده می باشد، لذا بدون مهارت کافی فقط دور ریختن هزینه ی تبلیغات خواهد بود.

تبلیغات گوگل

ابزار های تحلیل ترافیک اینترنتی

به کلیدی ترین بخش کار می پردازیم. با استفاده از ابزار تحلیل و بررسی وب سایت شما از دید کاربران با پارامترهای متعددی قابل ارزیابی خواهد بود. ابزارهای تحلیل بسیاری وجود دارد که هر کدام به بررسی بخشی از برنامه های دنیای اینترنتی می پردازد.

کامل ترین آنها Google Analytic بوده که پارامترهای بسیار ارزشمندی از وب سایت، برنامه های موبایل و کمپین های تبلیغاتی شما تحلیل می کند. همچنین تمامی آمار و تاریخچه یآن به همراه گزارشهای متفاوتی از حالت های مختلف کاربر به شما ارائه خواهد داد. در شکل های زیر به تمامی ابزارهای تحلیلی دیجیتال مارکتینگ در زمینه های گوناگون اشاره می کنیم.اگر دقت بفرمایید شرکت گوگل بالاترین سهم برنامه را به خود اختصاص داده است.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

وظیفه کلیدی مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

اول از همه احترام به شما که شریک تجاری او هستیدو دوم روحیه ی شاد(دیجیتال مارکتینگ پر از ناامیدی است!)

مدیر دیجیتال مارکتینگ به شخصی اطلاق می گردد که مسئول اصلی تمام فعالیت های حوزه فضای مجازی یا همان اینترنت خودمان می باشد.این نقش خروجی های حاصل از فعالیت ها را آنالیز نموده و با تدوین استراتژی های همسو با کسب و کار آمار سرنخ های تجاری خواستار خدمات یا محصول کسب و کار را افزایش می دهد. نکته مهم در این خصوص پایان فرآیند بازاریابی اینترنتی می باشد که با رنگ زرد در شکل نشان داده شده است.

دقت بفرمایید در صورتی که پس از پایان فرآیند بازاریابی دیجیتال که در شکل با دایره سبز نشان داده شده است جذب مشتری حاصل نگردد حتما باید کسب و کار مورد نظر عارضه یابی گردد.

 

فرآیند جذب مشتری

مسئولیت های مرتبط با دیجیتال مارکتر در کسب و کار تعامل درست با سازمان و نحوه ی فعالیت ها می باشد.(البته برخی از دیجیتال مارکتر ها می گویند کسب و کار بصورت جعبه ای سیاه بوده و فرآیند مارکتینگ برای هر صنفی با یک رویکرد دیده می شود.)
تعامل به جا یا سازمان در تولید محتوا و تدوین استراتژی کمک بسزایی نموده و مسیری همسو با سازمان مورد نظر ایجاد می نماید.

در صورت اجرا نشدن استراتژی تدوین شده و تغییرات ناگهانی مسیر مطمئن باشید، برای رسیدن به موفقیت مسیر سختی در پیش است.

در این فرآیند بودجه اختصاص داده شده بسیار تاثیر گذار خواهد بود. تعداد کمپین های تبلیغاتی، تعداد ایمیل ها، تعداد اس ام اس های ارسالی، تعداد بنرها و … تمامی اهداف تدوین شده در استراتژی تعیین کننده هزینه های شما خواهد بود.
تبلیغات در سطح اول ایران و پابه پای شرکت های برند و یا تبلیغاتی در حوزه کاری و متناسب با حداقل بودجه شما. طبعا خروجی های هر دو مسیر متناسب با فعالیت های متفاوت تغییر خواهد نمود.

ثبت درخواست مشاوره مارکتینگ