آیا اینترنت برای اهداف بازاریابی ضرر هم دارد ؟

دیجیتال مارکتینگ

بخش اول : همیشه به دوستانم می گویم در فضای مجازی با دقت و حوصله حرکت کنید.بازاریابی در فضای مجازی مانند شمشیر دولبه می ماند، حرکت های نابجا گریبان کسب و کارتان را گرفته و آسیب های جبران ناپذیری به کسب و کارتان خواهد زد.

نظریه علمی از محققین خارجی

استفاده از اینترنت برای اهداف بازاریابی فواید و مضراتی دارد. فناوری‌های تعاملی امکان ایجاد ارتباطات دو طرفه بازاریابی را فراهم میکند، این فناوری‌ها به ایجاد برندها، بالا رفتن وفاداری مشتریان و بهبود عملکرد تجارت منجر می شود. اگرچه از طریق فعل و انفعالات آنلاین، اجباری جهت شفاف سازی کار بازاریاب ها برایشان ایجاد می گردد.

برخی کسب و کارها این شفافیت را خطرناک قلمداد کرده بنابراین دید منفی نسبت به فعل و انفعالات‌ آنلاین دارند. ارتباط متقابل مستلزم این است كه سازمانها امنیت و حریم خصوصی را تضمین كنند در حالی که این ارتباط متقابل از به وجود آمدن نتایج ناگوار برای مشتری و سازمان نیز جلوگیری می‌کند.

بطور مثال استفاده از اینفلوئنسرها بسیار مهم است، در فرآیند مارکتینگ یکی از دوستان قرار شد با خانم هنرپیشه ای در خصوص هکاری در فضای مجازی صحبت و جهت همکاری به مجموعه دعوت گردد.دقیقا یک هفته پس از هماهنگی این خانم در فضای مجازی در خصوص نظر شخصی خودشان دچار مشکلات فراوانی شدند.همانجا بود که تصمیم بر عدم همکاری با ایشان مورد تایید دوستان قرار گرفت.اگر ایشان در کسب و کار دوستم فعالیت کرده بود چه بسا ایشان هم دچار مشکلاتی می شد.

از سوی دیگر، هنگامی که بازاریاب ها از “مشارکت مصرف کننده در ایجاد روند برقراری ارتباط” استقبال میکنند، ارتباط برای مشتری و همچنین برای کسب و کار موثر‌‌تر و ارزشمندتر خواهد بود. محصول مشترک ارتباطات بازاریابی، مستلزم تفویض برخی اختیارات به مصرف کنندگان است، که به آنها این امکان را می دهد تا لحظاتی از روز بر این جریان و ارتباطات بازاریابی که از طریق تلفن همراهشان دنبال می‌کنند اثرگذار باشند.

علاوه بر این، اگرچه کسب و کارهای موفق و کوچک قادرند مزیت رقابتی را در برابر شرکت های بزرگ از طریق ارتباطات مستقیم و رو در رو با مشتریان ایجاد نمایند، همچنان الزامات شفاف سازی، ریسک‌های امنیتی مربوط به بازایابی آنلاین تلفیقی(سنتی و مجازی) و همچنین ایجاد و پیاده سازی عناصر پویش بازاریابی دیجیتال، چالش هایی را برای صاحبان و مدیران کسب و کارهای کوچک بوجود می آورد.

به دست آوردن خبرگی لازم برای وارد شدن به حوزه بازاریابی دیجیتال، یک دشواری برای کسب و کارهای کوچک به شمار می رود. مهارت‌های متفاوتی برای پیاده سازی بازاریابی دیجیتال مورد نیاز است، که میتوان به دو دسته‌ی :

1-مهارت‌های خارجی (فناوری اطلاعات و معماری اینترنت)

2- مهارت‌های داخلی (اهداف و نتایج کمپین رقابتی) تقسیم کرد.

ابزارهای تخصصی مورد استفاده در بازاریابی دیجیتال امکان ایجاد و حفاظت از :

– وب سایت‌ها

– سایت‌ رسانه های جمعی

نوشتن و ارسال محتوا (بلاگ‌ها ، تصاویر، فیلم ها، پاسخ مشتریان)

– سیستم های مدیریت نرم افزار‌های جانبی چون وردپرس

– بهینه سازی موتور جستجو

– شاخص های ردیابی عملکرد از طریق تجزیه و تحلیل ها (تحلیل های گوگل و فیس بوک و..)

– استفاده از روبات های برنامه نویسی برای شبکه های اجتماعی

– انواع تبلیغات اینترنتی

نمونه هایی از اهداف بازاریابی دیجیتال شامل :

– افزایش درگیر کردن مشتری ( ارسال نظرات، دیدگاه ها، پیشنهادات)

– افزایش آگاه سازی ( به اشتراک گذاری‌ها، تعداد بازدیدکنندگان، مورد پسند ها، نظرات کاربران)

– افزایش فروش‌

-ارزش افزوده (بهره گیری از متخصص)

– بالا بردن وفاداری و ایجاد فرصت هایی برای همکاری مشترک با مشتری در تولید (جهت توسعه محصولات جدید).

برای کشف انگیزه‌ های صاحبان و مدیران کسب و کارهای کوچک در پذیرفتن بازاریابی دیجیتال، ما دو مدل موجود برای مطالعه سوابق و نتایج حضور در بازاریابی دیجیتال ارائه کردیم. هردو این مدل ها، مدل ATM و مدل رفتاری DIY انگیزه های احتمالی پذیرفتن بازاریابی دیجیتال و نتایج این فعالیت را تشریح میکند. ما این مدل ها و ارتباطشان با صاحبان و مدیران کسب و کارهای کوچکی که بازاریابی دیجیتال را پیاده سازی کردند را را توضیح میدهیم.