استراتژی برندینگ اپل

برندینگ شرکت اپل

شرکت اپل از با استفاده از استراتژی برندینگ خود و به همراه مارک اپل برای رقابت در چندین بازار بسیار رقابتی استفاده می کند. برند اپل با گسترش دامنه محصولات و خدمات، تکامل یافته است.

استراتژی برندینگ اپل در ابتدا از اواخر دهه 1970 با رایانه های رومیزی و سپس لپ تاپ ها در دهه 1990 شروع شد، بیش از 20 سال طول کشید تا این شرکت با راه اندازی iPod در 2001 در اولین منطقه بزرگ محصولات جدید خود گسترش یابد و به دنبال آن آیفون در سال 2007، iPad در سال 2010، سپس Apple Pay و Apple Watch در سال 2014 در دهه های اولیه، نام تجاری اپل بسیار مورد توجه یک رقیب بود و استفاده از رایانه را به راحتی به مصرف کنندگان و مشاغل کوچک می رساند.

به گونهای که بر نیازها، فردیت و سبک افراد عادی متمرکز بود، نه انطباق و دستورالعمل های فنی. تجارت بزرگ موقعیت برند اپل تحول پیدا کرده است، اما برند امروزی هنوز هم با این وعده های اولیه سازگار است.
صلاحیت استراتژی برندینگ اصلی اپل همچنان تجربه مشتری استثنایی را از طریق رابط کاربری فوق العاده ارائه می دهد. استراتژی محصول این شرکت در همین زمینه قرار دارد که آیفون (با “حرکات” صفحه لمسی خود که در iPad دوباره مورد استفاده قرار می گیرد)ac ، iCloud ، iTunes و فروشگاه های فروشگاهی نقش های کلیدی را ایفا می کند. ویژگی متمایز هر یک از Apple Pay و Apple Watch همچنان تجربه مشتری از رابط کاربری زیبا و سادگی استفاده است.
اپل هنگامی که iPod در سال 2001 به بازار عرضه شد ، با یک تجدید حیات مجدد اساسی، تلاش کرد تا برند و استراتژی محصول خود را به هم نزدیکتر کند تا به موقعیت امروز خود برسد. استیو جابز ، بنیانگذار شرکت اپل ، اپل را به عنوان “شرکت دستگاه های تلفن همراه” توصیف کرد – بزرگترین شرکت در جهان.

این شرکت به جای اپل کامپیوتر به نام شرکت اپل تغییر نام داد. در آن زمان ، این یک حرکت مهم بود و نشانگر حرکت اپل فراتر از یک شرکت کامپیوتری بود.
این شرکت در حال حاضر گسترده تر از اینکه فقط یک شرکت دستگاه باشد ، خود را تعریف می کند. این سرویس محتوای دیجیتالی خود (به عنوان مثال اپل موزیک، iTunes ،iBooks و App Store) را به عنوان بخش اصلی پیشنهادی برای صاحبان دستگاه های اپل مخلوط کرده است و (با iCloud و Siri در پس زمینه) اپل خدمات و قابلیت های بسیاری را انجام می دهد. که مصرف کنندگان در هر دستگاهی (اپل) که در آن زمان از آن استفاده می کنند ، از روی میز، دامان، انگشتان دست یا مچ دست خود استفاده می کنند.

شخصیت برند Apple
استراتژی برندینگ اپل اینگونه است که روی احساسات متمرکز است. نقطه شروع این است که چگونه یک محصول محصول اپل شما را احساس می کند. شخصیت برند اپل در مورد سبک زندگی است؛ خیال پردازی؛ آزادی دوباره بدست آمد. نوآوری؛ شور؛ امیدها ، رویاها و آرزوها؛ و از طریق فناوری به افراد قدرتمند تبدیل می شود.
شخصیت برند اپل همچنین در مورد سادگی و رفع پیچیدگی از زندگی مردم است؛ طراحی محصول مبتنی بر افراد؛ و در مورد اینکه یک شرکت واقعاً انسانی با ارتباط صمیمانه با مشتریان است. از طریق این خصوصیات ، اپل در تلاش برای دستیابی به اهداف خود ، برای افراد (و مشاغل) بسیار مفید است.
سهام برند اپل و حق رای مشتری Apple
برند اپل فقط با مشتریان خود صمیمی نیست بلکه مورد علاقه اوست و در بین کاربران خطوط اصلی محصولات آن احساس واقعی جامعه وجود دارد.
حقوق صاحبان برند و حق رای مشتری که اپل تجسم آن بسیار قوی است. به عنوان مثال ، ترجیح محصولات اپل در میان “جامعه مک” ، نه تنها این شرکت را در بیشتر دهه 90 زنده نگه داشته است (وقتی از دیدگاه اقتصادی منطقی مانند یک اردک مرده به نظر می رسید) بلکه حتی این شرکت را قادر می سازد قیمت گذاری را حفظ کند. نسبت به رقبای خود حق بیمه دارد
قابل بحث است که بدون قیمتی که مارک اپل در بسیاری از مناطق محصول دارد ، این شرکت دهه ها قبل از تجارت رایانه شخصی خارج می شد. در سالهای اخیر ، این قدرت در ترجیح برند مستقیماً به سود اپل رسیده است – زیرا این شرکت هزینه های تولید خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشید ، در حالی که هنوز هم ارزش ویژه تجاری بسیار خوبی را حفظ می کرد.

مطالعه موردی تجربه مشتری Apple
وعده عظیم برند اپل، البته چالش عظیمی را برای اپل ارائه می دهد تا بتواند در این زمینه زندگی کند. محصولات نوآورانه ، زیبایی طراحی شده ، بسیار ارگونومیک و پیشرو در فناوری که اپل ارائه می دهد نه تنها برای مطابقت با قول نام تجاری طراحی شده اند بلکه برای حفظ آن اساسی هستند.
اپل کاملاً می داند که تمام جنبه های تجربه مشتری مهم است و همه نقاط لمسی برند باید برند اپل را تقویت کنند.
اپل با افتتاح صدها فروشگاه خرده فروشی خود در شهرهای مهم دنیا ، معمولاً در مراکز خرید با کیفیت و با کیفیت ، قابلیت توزیع خود را گسترش داده و بهبود بخشیده است.
ا توسعه تجارت آیفون ، اپل دسترسی به خرده فروشی خود را از طریق خرده فروشی های شرکت های telco به شدت افزایش داد. همچنین اپل از طریق فروشندگان مختلفی که بطور معمول کامپیوتر نمی فروشند ، دسترسی به iPads و iPod را افزایش داده است و باعث افزایش دسترسی فروشگاه های آنلاین خود شده است.
فروشگاه های بسیار موفق اپل خرده فروشی به مشتریان احتمالی تجربه مستقیم از ارزش های برند اپل را می دهد. بازدید کنندگان شرکت خرده فروشی اپل محیطی تحریک کننده و بدون فشار را تجربه می کنند که می توانند اطلاعات بیشتری در مورد خانواده اپل کسب کنند ، محصولات این شرکت را امتحان کنند و در مورد محصولات اپل در فروشگاههای Guru Bars از آموزش و کمک های عملی استفاده کنند. کارمندان خرده فروشی اپل مفید ، آموزنده هستند و اجازه می دهند شور و شوق و اشتیاق خود را بدون اینکه خسته کننده و فشار باشد نشان دهد.
احساس کلی یکی از شمول جامعه است که واقعاً درک می کند که چه فناوری خوبی باید به نظر برسد و احساس شود – و چگونه باید آن را در زندگی افراد جا داد.لحظه های کلیدی از سخنان استیو جابز معماری برند اپل از دیدگاه معماری برند ، این شرکت هویت یکپارچه یا مستر مارک را حفظ می کند – همه چیز با نام اپل (یا آرم اپل) مرتبط است ، حتی وقتی که به شدت در محصولات اپل آیفون ، آی پد، آی پاد و آیپد موزیک اپل سرمایه گذاری می کنید.لیست فعلی خانواده های محصولات اپل نه تنها این دستگاه ها را شامل می شود ، بلکه iMac ، iBook ، iLife ، iWork ، iPhone ، iPad و iCloud را نیز شامل می شود. با این حال ، حتی اگر سرمایه گذاری در بازاریابی در مورد iPad قابل ملاحظه باشد ، اپل برند “i” را ایجاد نکرده است. در حالی که پیشوند “من” فقط برای محصولات مصرفی استفاده می شود ، بسیاری از محصولات مصرفی اپل (به عنوان مثال Mac mini ، MacBook ، Apple TV ، Music ، AirPort Extreme و Time Capsule ، Safari ، QuickTime و Magic Mouse) از آن استفاده نمی کنند.
اقدام 2014 برای ایجاد مارک های Apple Pay و Apple Watch ، در واقع جدیدترین زمینه های تجاری خود را ترسیم کرده است تا با نام اپل نزدیک تر شود. هیچ نام تجاری iWatch وجود ندارد و هویت تجاری Apple Music ، Apple Pencil ، Apple Pay و Apple Watch به سادگی آرم اپل با کلمه ای است که عملکرد آنها را توصیف می کند. جالب اینجاست که نامهای تجاری Apple Pay و Apple Watch با Apple TV سازگار است – یکی از پروژه های طولانی مدت اپل که قابلیت تبدیل تجربیات کاربران را در جنبه دیگری از زندگی روزمره مردم دارد (جاه طلبی تقویت شده با نمایش در سپتامبر اپل رویداد ویژه 2015 ، و دوباره در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی اپل – WWDC – در اواسط سال 2016). لیست علائم تجاری اپل چیزی از گذشته جنجالی را نشان می دهد. مارک اصلی غالب از زمان معرفی Apple Macintosh در ژانویه 1984 ، همیشه Apple Mac بوده است.